NÁŠ PŘÍBĚH
Plemeno FCR jsem začala chovat díky jeho mimořádné povaze, která mě očarovala. Flat je pes, který je lovecky upotřebitelný, pracuje jako záchranář a také jako asistenční, slepecký a canisterapeutický pes. Hodí se na všechny psí sporty agility, dogfrisbee, dogdancing a mnoho dalších sportů, na které si jen vzpomenete. Je to pes chytrý a inteligentní, který dělá vše s radostí. Pro svého pána udělá vše, co mu na očích uvidí.
V mojí malé chovatelské stanici chovám plemeno flat coated retrívr s kvalitním exteriérem, typickou povahou a pevným zdravím.
Kladu důraz především na srdečnou povahu, protože správný retrívr je především vynikající společník a oddaný přítel, který všude následuje svého pána vždy v dobré náladě a s vrtícím ocasem.
V neposlední řadě se také snažím o zachování pracovních vloh a to hlavně v loveckém směru.
Plemeno Flat Coated Retriever jsem si zamilovala a život bez tohoto plemene si už nedovedu představit.
Jsme členy Klubu chovatelů loveckých slídičů i Retriever klubu.
Jmenuji se Radka a chovu plemene Flat Coated Retriever se věnuji již několik let. Flata mám vlastně tak nějak omylem, prostě se nám doma líbil :-D a tak jsme si ho pořídili. Chtěli jsme parťáka do přírody a na výlety, ale až když byla naše první fenka doma, zjistila jsem, co je to lovecký výcvik, výstavy, tituly, zkoušky a spoustu jiných věcí.
Ikdyž už jsem odchovala 4 vrhy šťěňátek, s pátým jsem pomáhala, byla jsem už snad u více než 10ti porodů a několikrát při krytí, k chovatelství přistupuji stále s velkým respektem a jsem ráda, že mám kolem sebe několik přátel, kteří mi jsou vždy nápomocni a poradí.
Můj první a osudový flat je fenka Dolce Ellis, více si o ní můžete přečíst zde. Jako druhá přišla Jolla a od prosince 2021 mám doma ještě třetí černé štěstí, holčičku Darllen.
Naše Ellis (Dolce Ellis od Ivanského jezera) porodila svoje první šťěňátka v roce 2016, a protože je do začátku potřeba hodně rad a zkušenností, přijala jsem velmi ráda nabídku Jindřišky Klíchové, která se chovem flatů zabývá již daleko déle a náš první vrh jsme tedy odchovali pod její chovatelskou stanicí "od Ivanského jezera" - vrh "J". Když měl přijít i druhý vrh, už jsem získala svoji chovatelskou stanici "z Brdských lesů", pod kterou chovám dodnes - vrh A, vrh B, vrh C, vrh D. A ikdyž nás život zavál pryč z Brdských lesů, název chovatelské stanice již zůstane.
Štěňátko od nás
Štěňátka od nás jsou odchována s maximální láskou a péčí s velkým důrazem na socializaci. Od narození žijí v naší bezprostřední blízkosti, jsou zvyklá na kontakt s lidmi, běžné zvuky i ruchy domácnosti. Štěňátka přicházejí do kontaktu s jinými lidmi, dětmi i s ostatními pejsky.
I potom, co štěňátka opustí náš domov a jsou ve svém novém domově, náš zájem o ně nijak neklesá. Budeme rádi za každou novou fotku, a rádi budeme sdílet radost z úspěchů našich štěňátek. Rádi majitele znovu uvidíme a těším se, až uspořádáme nějaký ten sraz s našimi odchovy.
Nové majitele vybíráme velmi pečlivě a zodpovědně, chceme znát prostředí, ve kterém bude štěňátko vyrůstat. Je potřeba, aby si budoucí majitel uvědomil, že si nepořizuje hračku, ale právoplatného člena své rodiny, že pes potřebuje jeho péči, výcvik, procházky a mnoho dalšího. Nepořizuje si ho na pár týdnů, ale na více jak 10 let, a že kupní cena je jen pouhým zlomkem toho, co do pejska bude investovat.
Proto hledáme takové majitele pro naše štěňátka, kteří jsou od první chvíle schopni toto akceptovat bez výjimky.
Není podmínkou, aby se noví majitelé účastnili s pejskem výstav, zkoušek a podobně. Hledáme pro naše štěňátka hlavně milující domov.
Novým majitelům naopak poskytneme chovatelský servis, pomoc při výchově a výcviku, později i s přípravou ke zkouškám či výstavám, pokud bude mít majitel zájem.
Štěňátka od nás do nových rodin odcházejí ve věku osmi týdnů, odčervená, očkovaná, očipovaná, s FCI průkazem původu, s kupní smlouvou a očkovacím průkazem. Samozřejmostí je bohatá výbava do začátku - granulky, obojek, vodítko, hračka z pelíšku, deka a spoustu dalšího.
Než si přivedete štěně domů
Pes je závazek na mnoho let a většina z nás, co už pejska máme, doufáme, že je to na co nejdéle.
S pořízením pejska a výběrem plemene by měla souhlasit celá rodina. Bude to závazek pro všechny.
Flat coated retriever patří do skupiny loveckých psů FCI VIII slídiči, retrievři a vodní psi, standard naleznete zde na nebo přímo na stránkách ČMKU. Flat je přinašeč a není to pes, který bude v kotci šťastný. Šťastný bude po boku své rodiny v úzkém kontaktu.
Než si tedy štěňátko přivezete domů, projděte domácnost a zkontrolujte místa, kam bude mít prcek přístup. Pozor na kabely, prodlužovačky, dobíječky. Z dosahu štěněte by měli zmizet i ty předměty, které se dají snadno rozkousat, či rozbít. Ellis nás naučila uklízet boty a vlastně všechno, co nemělo skončit rozkousané :-) Jak bude štěně růst, musí se zvyšovat i bezpečnostní zóna. Je lepší rizika minimalizovat, než pak řešit následky.
Mějte na paměti, že štěně si hrát prostě musí a kousání k tomu patří. Mělo by mít tedy hračky, které jsou k tomu určené. Štěněčím zubům odolá málo co. Hra by pro nové majitele měla být z počátku hlavní náplní "práce", aby se vztah vzájemně upevnil.
Na zahradě platí ta samá opatření, co nechcete, aby podlehlo zkáze, buď ukliďte, nebo oploťte.
Flatíci dospívají okolo 3 roku života a pak následuje cosi jako uklidnění, ale jen co se "ničitelství" týče. Flat je jinak věčné štěně, vždy připravené ke hře, práci nebo procházce.
Naučit štěně čistotě rovněž vyžaduje úsilí. Pryč jsou doby, kdy se radilo vyráchat štěněti v loužičce čumáček. Dnes doporučuji štěňátko hlídat a hned, jakmile se probudí, vyvenčit, po jídle to samé a pokud se loužička nebo hromádka povedou venku, převelice chválit. Nestyďte se a na sousedy a kolemjdoucí se vykašlete, oni vám nehody doma uklízet nebudou. Flat je jemná duše a na hrubé zacházení není stavěný. Věřte, že já to se štěňaty budu taky dělat :-)
Ráda vám do budoucna pomůžu s přípravou na výstavy, ostříháním, ale především svým odchovancům chci a ráda pomůžu s výcvikem a výchovou, jak nejlépe budu umět. Ať už se se svým pejsem rozhodnete dělat cokoliv - sport, myslivost, výstavy, nebo to bude jen váš domácí mazel a přítel do nepohody, rozhodně by měl mít základní výcvik a sama za sebe i ze svého okolí mohu potvrdit, že flat je pes pracovitý a uvidíte, že ho bude bavit se učit cokoliv.
Ale co je pro nás nejdůležitější?! Chceme zůstat v trvalém kontaktu s novými majiteli, abychom věděli, že se našim drobečkům dobře daří a pěkně prospívají :-)
Vybrat fenku nebo pejska?
U flatíků v žádném případě neplatí, že fenka je mazlivější. Obě pohlaví jsou velkými mazlíky a stále si o sobě myslí, že jsou to malé štěňátko, co se vejde do náruče. :-)
Poohlédněte se po sousedech, zda mají spíše převahu fen, nebo pejsků. Ve chvíli, kdy Váš pejsek bude jediný pes v širokém okolí a ostatní budou fenky, které zaručeně budou hárat jedna po druhé, bude Váš pes poměrně trpět. Pokud mu ale poskytnete i v tomto období dostatek pohybu a zaměstnání na místech, kam se fenky nechodí venčit, překlenete i toto období.
Fenka 2x do roka hárá, to je období, kdy by měl majitel fenky být obezřetný, nechce-li mít fenku nechtěně nakytou.
Hárání trvá cca 3 týdny a zhruba uprostřed má tzv. plodné dny, kdy je svolná k páření a může zabřeznout. Doporučuji nenechávat fenu bez dozoru ani na vlastním pozemku. Jde o velmi silný pud, který pejska naučí i přelézt plot. Vždy je lepší fenu ohlídat, než pak řešit nechtěné následky. Já osobně venčím fenu pouze na vodítku, nebo popojedu autem na místo, kde výskyt psů samců nepředpokládám, pak nechám fenku proběhnout. Záměrně se vyhýbám frekventovaným místům, aby se k nám po stopě háravé feny neseběhli hafani z celého města.
Cca 2 měsíce po hárání se může objevit falešná březost, to je hormonální výkyv, který fence našeptává, že bude mít štěňata. Fena je mazlivá, nosí si neustále hračky, může hrabat noru a upravovat pelech. V mléčných žlázách se může začít tvořit mlezivo - mléko. Zkušení chovatelé radí: sebrat fence hračky a poskytnout jí dostatek zaměstnání a pohybu, v podstatě to chce fyzicky unavit. Vodu můžete vyměnit za černý čaj, aby se snížil příjem tekutin na nezbytné množství a mléko se přestalo tvořit. Někdo podává i homeotaické přípravky, nebo se nechají koupit i Bachovi kapky přímo na falešnou březost. V tomto období se s fenkou nedoporučuji účastnit zkoušek a ani na tréninku nemusí fenka podávat výkony, které si majitel představuje.
Pokud se tedy nechcete aktivně věnovat chovu psů s PP, je asi lepší pejsek. V případě, že by se majitel rozhodl pro kastraci, je kastrace jednodušší zákrok u psa, než u fenky.